تسهیل صدور پروانه ساختمانی

سومین نشست تخصصی تصمیم (تحول صمیمی مشهد) در سال ۱۴۰۰ با موضوع “تسهیل صدور پروانه ساختمانی” در تاریخ ۱۴۰۰/۲/۲۵ ساعت ۱۶ تا ۱۸ و با حضور جناب آقای مجید رفائی افشار، متخصص حوزه شهری برگزار گردید.

تحول صمیمی مشهد (تصمیم)
تحول صمیمی مشهد (تصمیم)

مجید رفائی افشار

در این بخش خلاصه ای از مطالب ارائه شده توسط جناب آقای مجید رفائی افشار، متخصص حوزه شهری) در سومین نشست تخصصی تصمیم در سال ۱۴۰۰ ارائه خواهد شد

۷۰ درصد درآمد این مشهد از تخلف است؛ وقتی تمام بودجه شهرداری براساس تخلفات، عوارض و پروانه قرارگیرد ؛موجب ایجاد ناهماهنگی در شهر می شود و متاسفانه کسانی برای شهر تصمیم می گیرند که شهر را نمی شناسند.

عدم ابلاغ طرح تفصیلی 

افق  طرح تفصیلی مشهد در سال ۷۲ به اتمام رسیده بود و باید طرح تفصیلی جدید برای مشهدطراحی می شد؛ افزود: طرح تفصیلی باید تا فروردین سال جاری ابلاغ می گردید که هنوز ابلاغ نشده است.
شهرداری اخیرا شیوه نامه ای تهیه کرده است که سه طبقه اضافه به زمین های دارای مشخصات و مکان هایی که شرایط لازم را داشته باشند می دهد؛ واین اقدام تا حدودی موجب شده هزینه آپارتمان کاهش پیدا کند ولی اعتقاد من این است که پروانه برای ساخت خانه باید در حدضابطه، رایگان باشد.

وقتی تمام بودجه شهرداری را براساس تخلفات، عوارض و پروانه قرار دهیم موجب ایجاد ناهماهنگی در شهر می شود؛ اظهار داشت: اگر طرح تفصیلی جدید ابلاغ شود ممکن است یک سری مشکلات را برطرف و یک سری مشکلات را به وجود بیارود و اگر در طرح های تفصیلی همه موارد از جمله طرح ترافیکی و .. دیده شود شهر بهتری ساخته خواهد شد.

معاون مسکن و شهرسازی تهران به استانداری خراسان رضوی طرحی را ابلاغ کردند که بیشتر از ۶ طبقه، ساختمان سازی نشود و هنوز هم این مصوبه در شورای عالی شهرسازی وجود دارد و موجب مشکلات بسیار زیادی شده است.

: دیدگاه شهردار سابق این بود پروژه ای که در منطقه ثامن اجرا می شود ودارای مشاوراست دیگر در کانال نظام مهندسی قرار نگیرد تا امضای آن را مهندس بگیرد و همان مهندس  مشاور، امضا را انجام دهد تا دوباره پولی اضافه سرمایه گذار پرداخت نکند.

صدور پروانه الکترونیک؛ نیازمند حذف عوامل انسانی

: افرادی که در شورای شهر می آیند باید بدانند شورای شهراند و نه شورای شهرداری. در کشورهای دیگر شهردار نفر اول تصمیم گیری در شهر است اما در کشور ما این گونه نیست بنابراین کسی که می خواهد عضو شورای شهر شود باید بداند حدود اختیارات او چیست و ببیند به کدام قسمت شهر می تواند کمک کند و شهرداری تنها جایی است که بیشترین خدمات شهری را می دهد لذا باید به آن کمک کند.
الان به دنبال شهر الکترونیک هستیم یعنی باید طوری باشد که شهروند برای گرفتن پروانه ملک خود نیاز به مراجعه نداشته باشد و از طریق سیستم اقدام کند و این زمانی انجام می شود که عوامل انسانی را حذف کنند و نمی شود که هم سیستم و هم عوامل انسانی باشد با این روند به سمت شهر الکترونیکی نخواهیم رفت.

هیچ گاه برای یک سرمایه گذار نمی توانیم مهندس مشاور انتخاب کنیم اما از نظر قانونی می توانیم ناظر را به عنوان شخص حکومتی انتخاب کنیم. اینکه در کوچه شش متری آپارتمان های بلند مرتبه ساخته شود که ماشین به سختی عبور می کند کاملا اشتباه است و تا زمانی که حمل و نقل عمومی کامل نباشد نمی توان استفاده از خودرو را محدود کرد. مردم به حمل و نقل عمومی نیاز دارند و باید ضروریات مردم نزدیک مترو باشد و باید در هر ایستگاه مترو پارکینگ وجود داشته باشد تا فرد از آنجا با مترو سفر کند.

بحث صدور پروانه در حد ضوابط موجود و بر اساس درخواست مبنی بر تعداد طبقات صورت می گیرد ولی اکثرا بیشتر از چیزی که حقشان است می خواهند و مراجعه کننده در این خصوص سرگردان است  در صورتیکه  اگر طبق ضوابط باشد سیستم همه کارها را انجام می دهد.

خلاصه ویدئو مصاحبه تصمیم با آقای مجید رفائی افشار

این صفحه در حال به روز رسانی است
از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

شکیبامنش

متخصص سرمایه گذاری طرح های شهری معاونت اقتصادی شهرداری مشهد - نویسنده مطالب و درس آموخته های تخصصی در حوزه شهرسازی و سرمایه گذاری - کارشناس ارشد شهرسازی - پایه2 طراحی و نظارت شهرسازی نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی - دارای سوابق مشاوره،کارشناسی و مدیریتی در حوزه شهرسازی ، شهرداری و سرمایه گذاری- عضو اصلی انجمن مدیریت پروژه ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

هر گونه سوالی در خصوص مشاوره امور شهرداری مشهد دارید را به صورت خلاصه در بخش دیدگاه صفحه مربوطه درج نمایید، به آن پاسخ خواهیم داد و شما از طریق ایمیل تان از پاسخ ما به سوال مطلع خواهید شد.

بر روی آدرس پیج اینستاگرام ما در صفحات کلیک نمایید و دنبال نمایید تا در جریان رویدادهای جدید ما قرار گیرید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

ارتباط در واتساپ
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. برای ارتباط آسان در واتساپ با شماره 09150707678 ارتباط بگیرید، یا بر روی آیکن واتساپ در زیر کلیک کنید: