وظایف شهرداری ها

به طور خلاصه می توان کلیه وظایف قانونی شهرداری ها را در ۵ دسته به شرح ذیل مطرح نمود .
لازم به ذکر است در شرایط فعلی، عملکرد شهرداری ها به ویژه در کلانشهرها بسیار فراتر از وظایف قانونی آن ها می باشد

۱- وظایف عمرانی

 مانند احداث خیابان‌ها , معابر, میدان‌ها اعلام نظر نسبت به طرح‌های جامع و هادی شهری , اعلام نظر در خصـوص نقشه‌های تفکیکی ,الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان ,الزام به پذیرش نقشه ساختمانی از اعضاء سازمان نظام‌مهندسی.

۲- وظایف خدماتی

ایجاد تأسیسات عمومی تنظیف و نگهداری و تسطیح معابر مجاری آب ,تعیین محل‌هایی مخصوص برای تخلیه زباله, نخاله و فضولات ساختمانی,احداث غسالخانه‌ها و گورستان, پیشگیری از حوادث,پیشگیری از آلودگی محیط‌زیست نگهداری و تعمیر تونل‌های شهری.

۳- وظایف نظارتی و حفاظتی

 اجرای آراء کمیسیون ماده ۱۰۰ , صدور پروانه ساختمان , نظارت بر کلیه ابنیه‌هایی که در شهر ایجاد می‌شود , جلوگیری از بروز تخلفات ساختمانی , حفظ اموال و دارایی شهر , اجرای آراء کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و حفظ فضای سبز. 

۴- وظایف رفاهی

احداث بناها و ساختمان‌های موردنیاز شهر از قبیل سرویس‌های بهداشتی,کشتارگاه‌ها , بوستان و جلوگیری از سد معابر عمومی .

۵- مدیریت منابع

 بودجه شهرداری , عوارض ساختمان و ترتیب ممیزی و وصول آن , سایر عـوارض شـهرداری و نقـش شـهرداری در تعیـین ارزش معاملاتی ساختمان‌ها

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر متخصصان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.

شکیبامنش

کاندیدای متخصص ششمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد - کد انتخاباتی 2167 - متخصص سرمایه گذاری طرح های شهری معاونت اقتصادی شهرداری مشهد - نویسنده مطالب و درس آموخته های تخصصی در حوزه شهرسازی و سرمایه گذاری - کارشناس ارشد شهرسازی - پایه2 طراحی و نظارت شهرسازی نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی - دارای سوابق مشاوره،کارشناسی و مدیریتی در حوزه شهرسازی ، شهرداری و سرمایه گذاری- عضو اصلی انجمن مدیریت پروژه ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

در این وب سایت به صورت تخصصی به مساله مدیریت شهری نگاه شده است. لطفا دیدگاه خویش را در پایین صفحات درج و ما را با مطالب و مقالات ارزشمند خویش یاری نمایید.

در واتساپ (شماره 09150707678) با ما ارتباط برقرار نمایید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

ارتباط در واتساپ
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. برای ارتباط آسان در واتساپ با شماره 09150707678 ارتباط بگیرید، یا بر روی آیکن واتساپ در زیر کلیک کنید: