وظایف شهرداری ها

به طور خلاصه می توان کلیه وظایف قانونی شهرداری ها را در ۵ دسته به شرح ذیل مطرح نمود .
لازم به ذکر است در شرایط فعلی، عملکرد شهرداری ها به ویژه در کلانشهرها بسیار فراتر از وظایف قانونی آن ها می باشد

۱- وظایف عمرانی

 مانند احداث خیابان‌ها , معابر, میدان‌ها اعلام نظر نسبت به طرح‌های جامع و هادی شهری , اعلام نظر در خصـوص نقشه‌های تفکیکی ,الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان ,الزام به پذیرش نقشه ساختمانی از اعضاء سازمان نظام‌مهندسی.

۲- وظایف خدماتی

ایجاد تأسیسات عمومی تنظیف و نگهداری و تسطیح معابر مجاری آب ,تعیین محل‌هایی مخصوص برای تخلیه زباله, نخاله و فضولات ساختمانی,احداث غسالخانه‌ها و گورستان, پیشگیری از حوادث,پیشگیری از آلودگی محیط‌زیست نگهداری و تعمیر تونل‌های شهری.

۳- وظایف نظارتی و حفاظتی

 اجرای آراء کمیسیون ماده ۱۰۰ , صدور پروانه ساختمان , نظارت بر کلیه ابنیه‌هایی که در شهر ایجاد می‌شود , جلوگیری از بروز تخلفات ساختمانی , حفظ اموال و دارایی شهر , اجرای آراء کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و حفظ فضای سبز. 

۴- وظایف رفاهی

احداث بناها و ساختمان‌های موردنیاز شهر از قبیل سرویس‌های بهداشتی,کشتارگاه‌ها , بوستان و جلوگیری از سد معابر عمومی .

۵- مدیریت منابع

 بودجه شهرداری , عوارض ساختمان و ترتیب ممیزی و وصول آن , سایر عـوارض شـهرداری و نقـش شـهرداری در تعیـین ارزش معاملاتی ساختمان‌ها

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

شکیبامنش

متخصص سرمایه گذاری طرح های شهری معاونت اقتصادی شهرداری مشهد - نویسنده مطالب و درس آموخته های تخصصی در حوزه شهرسازی و سرمایه گذاری - کارشناس ارشد شهرسازی - پایه2 طراحی و نظارت شهرسازی نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی - دارای سوابق مشاوره،کارشناسی و مدیریتی در حوزه شهرسازی ، شهرداری و سرمایه گذاری- عضو اصلی انجمن مدیریت پروژه ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

هر گونه سوالی در خصوص مشاوره امور شهرداری مشهد دارید را به صورت خلاصه در بخش دیدگاه صفحه مربوطه درج نمایید، به آن پاسخ خواهیم داد و شما از طریق ایمیل تان از پاسخ ما به سوال مطلع خواهید شد.

بر روی آدرس پیج اینستاگرام ما در صفحات کلیک نمایید و دنبال نمایید تا در جریان رویدادهای جدید ما قرار گیرید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

ارتباط در واتساپ
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. برای ارتباط آسان در واتساپ با شماره 09150707678 ارتباط بگیرید، یا بر روی آیکن واتساپ در زیر کلیک کنید: