کد نوسازی چیست

همانطور که پس از تولد هر انسان،به او یک کد ملی و شماره شناسنامه تعلق می گیرد، پس از ورود هر ملک به محدوده شهری، به آن ملک نیز یک شناسه تخصصی تعلق می گیرد به نام کد نوسازی
برای ورود به شهرداری و ثبت هر نوع درخواست، ابتدا باید از کد نوسازی ملک خود اطلاع داشته باشید، در این متن، ضمن تعریف کد نوسازی، راه های ساده وکاربردی برای بدست آوردن کدنوسازی نیز به شما آموزش داده می شود.

۱- تعریف کد نوسازی

کد نوسازی عبارت است از یک سری اعداد قراردادی جهت شناسایی و ثبت اطلاعات املاک موجود در سطح شهر.

کد نوسازی

۱-۱- منطقه

اولین رقم کدنوسازی مربوط به منطقه شهرداری می شود.در سطح دوم تقسیمات شهری، تقسیم‌بندی مناطق مطرح می‌شود. هر منطقه شامل تعدادی محله است که این تعـداد کمتر از ۱۱ و بیشتر از۲۲ نمی‌تواند باشد.

مناطق شهرداری مشهد

چنانچه شهر حائز نصاب‌های مقرر باشد بر اساس دستور شماره ۳۴/۱۶۰۴ مورخ ۱۳۶۷/۲/۱ وزارت کشور به چند منطقه تقسـیم گردیده و به هر منطقه شماره‌ای از ۱ تا … اختصاص داده‌شده و در نقشه شهر مشخص می‌شود. (تعاریف ممیزی املاک،وزارت کشور).

برای آشنایی با آخرین تقسیم بندی مناطق شهرداری مشهد بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

۲-۱- حوزه یا محله

هر منطقه شامل تعدادی محله می‌باشد، تعیین محدوده تقسیمات محله، بـه تعـداد نفـوس، تعـداد امـلاک و تـراکم سـاختمانی مرتبط می‌باشد. بر این اساس هر محله می‌بایست جمعیتی حدود حداقل ده هزار نفر و حداکثر بیست هزار نفر داشته باشد.

محلات شهرداری مشهد

هر شهر و یا هریک از مناطق شهر در شهرهای منطقه بندی شده به‌ نوبه خود به چند محله تقسیم می‌شود بـرای ایـن محله‌ها در تمام شهر یا در شهرهای منطقه بندی شده در هر منطقه یک سری شماره از ۱ تا… به‌طور مسلسل اختصاص داده‌شده اسـت.

برای آشنایی با محلات مشهد بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

۳-۱- بلوک:

کوچک‌ترین محدوده تقسیمات شهری بلوک تعریف‌شده و آن محلی است شامل تعدادی اماکن مسکونی یا محل‌های کسب‌وکار و یـا زمین‌های بایر و یا باغات و یا زمین‌های زراعتی و یا هر نوع زمین دیگر که به یکدیگر چسبیده و از اطراف به‌وسیله معابر عمومی و عـوارض طبیعـی مانند مسیل، رودخانه، کوه و غیره احاطه‌شده باشد. به‌گونه‌ای که اگر از یک نقطه بلوک حرکت کنیم از طی دور بلوک بازهم بـه همـان نقطـه برسیم

بلوک های شهر مشهد

هر شهری به تعدادی منطقه و محله تقسیم‌شده است که این تقسیمات حتی‌المقدور از محور اکس خیابان‌های اصلی انجام‌گرفته که روی نقشه‌ها، شماره منطقه و محله ) حوزه و حدود آن مشخص است. هر یک از محله‌های ممیزی را، بلوک‌های موجود در آن محله تشکیل می‌دهد که با شماره قابل‌شناسایی است؛ که شماره هر بلوک یک عدد پنج‌رقمی منحصربه‌فرد است که از (۰۰۰۰۱) شروع‌شده و به‌هیچ‌وجه تکرار نخواهد شد.

چرخش از جنوب غربی بلوک جهت شناسایی و کدگذاری املاک را بلوک گردشی می‌گویند.

بلوک چرخشی

۴-۱- ملک (موقعیت زمین)

پلاک شهری

۵-۱- ساختمان

سطح اشغال

۶-۱-آپارتمان

۷-۱- واحد کسبی (صنفی)

به قسمتی از بنا (اعم ا ساختمان و یا هر نوع مستحدثه دیگر نظیر چادر و امثالهم) اطلاق می‌شود که برای انجام یکـی ازا نوع کسب اختصاص‌یافته باشد اعم از اینکه واحد کسبی مذکور مجوزهای لازم برای دایر نمودن را دارا باشد یا خیر.

۲- راه های بدست آوردن کد نوسازی

۱-۲-قبض عوارض نوسازی

فیش نوسازی

۲-۲- گواهی های اخذ شده از شهرداری

پروانه ساختمانی

۳-۲- مراجعه به سایت شهرسازی شهرداری

تنها کافی است ملک خود را بر روی نقشه پیدا و بر روی آن کلیک نمایید.

در ادامه لینک سایت شهرسازی شهرداری چند تا از کلان شهرها را برای نمونه قرار دادم، تنها کافی است بر روی تصویر کلیک نمایید

۱-۳-۲- سایت شهرسازی شهرداری تهران
شهرسازی شهرداری تهران

۲-۳-۲- سایت شهرسازی شهرداری مشهد

شهرسازی شهرداری مشهد

۳-۳-۲- سایت شهرسازی شهرداری اصفهان

شهرسازی شهرداری اصفهان

اگر به ملک شما کد نوسازی تعلق نگرفته است، به یکی از دو دلیل زیر است:
– عدم سابقه در اخذ هرنوع گواهی یا پاسخ از شهرداری
– پلاک شما خارج از محدوده شهری است

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

شکیبامنش

متخصص سرمایه گذاری طرح های شهری معاونت اقتصادی شهرداری مشهد - نویسنده مطالب و درس آموخته های تخصصی در حوزه شهرسازی و سرمایه گذاری - کارشناس ارشد شهرسازی - پایه2 طراحی و نظارت شهرسازی نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی - دارای سوابق مشاوره،کارشناسی و مدیریتی در حوزه شهرسازی ، شهرداری و سرمایه گذاری- عضو اصلی انجمن مدیریت پروژه ایران

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. با سلام و خسته نباشید
    من زمینی دارم که هم نقشه utm هم ۱/۲۰۰۰ ام و نقشه های دیگر و در اداره ثبت پرونده دارد و حتی پلاک ثبتی اصلی و فرعی هم دارم ولی هر کاری میکنم کد نوسازی رو نمیتونم پیدا کنم لطفا راهنماییم کنید ممنونم و سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

هر گونه سوالی در خصوص مشاوره امور شهرداری مشهد دارید را به صورت خلاصه در بخش دیدگاه صفحه مربوطه درج نمایید، به آن پاسخ خواهیم داد و شما از طریق ایمیل تان از پاسخ ما به سوال مطلع خواهید شد.

بر روی آدرس پیج اینستاگرام ما در صفحات کلیک نمایید و دنبال نمایید تا در جریان رویدادهای جدید ما قرار گیرید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

ارتباط در واتساپ
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. برای ارتباط آسان در واتساپ با شماره 09150707678 ارتباط بگیرید، یا بر روی آیکن واتساپ در زیر کلیک کنید: